Yağ Enjeksiyonu

Lipofilling
Yağ dokusu son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir doğal dolgu maddesidir. Kişinin kendi dokusu kullanıldığı için herhangi bir reaksiyon oluşturmaz. Ayrıca istenilen miktarda ve kolaylıkla elde edilebilir. Bu nedenle de ekonomik bir dolgu seçeneği oluşturur. Yaşlanmanın yüzdeki belirtisi olan hacim kaybını yerine koymak amacıyla kullanılabilir. Vücutta bulunan çukurlukları gidermede faydalıdır. Meme büyütme ameliyatlarında protezin görünürlüğünün azaltılmasında ve ciltteki izlerin daha kabul edilebilir hale getirilmesinde kullanılabilir. Verilen yağların yaklaşık %30u erir. Ancak kalan kısmı, canlı doku olduğu için, ömür boyu kalıcıdır. Ayrıca yağ dokusunda bulunan kök hücrelerin cilt kalitesinde artışa sebep olduğu bilinmektedir. Yağ enjeksiyonu yapılan bölgelerdeki cilt daha nemli ve parlak görünüme kavuşur.
 • Kimler yağ enjeksiyonu için uygundur?

  Yüzünde matlık ve cildinde elastikiyet kaybı olanlar, yüzünde yaşa bağlı hacim kaybı olanlar, yüzünde veya vücudunda çukurluklar veya bunlara bağlı asimetriler olanlar bu ameliyat için uygun adaylardır.

 • Ameliyat öncesi muayenede neler yapılır?

  Görüşmede genel sağlık durumunuz değerlendirilir. Mevcut hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar, geçirdiğiniz operasyonlar sorgulanır.

  Detaylı muayeneniz yapılır. Yüzünüzün yapısı ve derinin elastikiyeti değerlendirilir.

  Her estetik ameliyat öncesi fotoğraflarınız çekilir.

 • Yara izim olacak mı? Kalıcı mı olacak?

  Karın bölgesinden yağ elde edebilmek için kasıklarda 0.5 cm’lik 1-2 adet kesi yapılır. Bu izler belli belirsiz olur.

  Enjeksiyon sırasında iğne ucu büyüklüğünde kanüller kullanılır. Enjeksiyon işlemi iz bırakmaz.

  Ameliyatta kasık bölgesinde bırakılan iz kalıcı olacaktır. İlk zamanlarda daha belirgin olsa da 1 yıl içerisinde belirsizleşecektir.

 • Yağ enjeksiyonu ameliyatı nasıl yapılır? Kaç saat sürer?

  Sedasyon veya genel anestezi altında yapılır. Yağ enjeksiyonu yapılabilmesi için bir miktar yağ dokusu elde etmek gerekir. Bu doku liposuction işlemi ile elde edilir. Bu işlem için karın bölgesinden yağ alınır. Kasıklarda 0.5 cm’lik 1-2 adet kesi yapılır ve yağlar elde edilir. Özel bir işlemden geçirilen yağlar iğne ucu büyüklüğündeki kanüller ve ince iğneler kullanılarak gerekli bölgelere transfer edilir. İşlem, enjeksiyon yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne göre değişmekle beraber, genellikle 1 saat sürer.

 • Ameliyattan sonra ne kadar hastanede kalırım? Ağrım olur mu? Ne zaman iyileşirim?

  Eğer sedasyon veya genel anestezi aldıysanız, ameliyattan sonra 1 gece hastanede kalmanızı öneriyoruz. Ağrınız yok denecek kadar az olacaktır. Taburculuk sonrası ağrı kesici ilaçlar reçete ediyoruz. Güneşten korunmanızı öneriyoruz.

 • Ameliyatın sonucunu hemen görebilir miyim?

  Ameliyatın sonucunu anında görebilirsiniz ancak operasyona bağlı şişliklerin inmesi yaklaşık 1 ayı, son şeklini alması 6-12 ayı bulacaktır.

 • Ameliyatın sonucu kalıcı mıdır?

  Ameliyatın sonucu kalıcıdır.

 • Ameliyatın riskleri nelerdir?

  Her ameliyatın riskleri vardır. Anesteziye veya ameliyata bağlı erken ya da geç komplikasyonlar olabilir.

  Ameliyata bağlı erken dönemde kanama ya da enfeksiyon gibi durumlar gözlenebilir. Yara izleriniz kabararak iyileşebilir.

  Bu ameliyata özel olarak verilen yağların beklenilenden çok erimesi ya da asimetrik erimesi söz konusu olabilir. 6ay-1 yıl sonra 2. bir seansla bu şikayetler tedavi edilebilir.

tr_TRTR
× Bize Ulaşın
İnstagram ikonu

@drniluferbahadirli