Meme Büyütme

Augmentasyon Mammoplasti
Memeler kadın vücudunun estetik görünümünde son derece önemli organlardır. Bu nedenledir ki, meme büyütme ameliyatları günümüzde en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Meme şekil bozukluklarında, hacim yetersizliğinde veya asimetrik memelerde simetri sağlanması için başvurulabilecek güvenilir bir yöntemdir.
 • Ameliyat öncesi muayenede neler yapılır?

  Görüşmede genel sağlık durumunuz değerlendirilir. Mevcut hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar, geçirildiğiniz operasyonlar ve ailede olan meme hastalıkları sorgulanır. Gebelik ve emzirme hikayeniz alınır.
  Detaylı muayeneniz yapılır. Memenizin hacmi, sarkıklığı ve cildinizin kalitesi değerlendirilir.
  Her estetik meme ameliyatı öncesi meme kanseri için tarama yapılması önerilir.
  Her estetik ameliyat öncesi fotoğraflarınız çekilir.

 • Yara izim nerede olacak? Kalıcı mı olacak?

  Protezi yerleştirmek için meme altı oluğu, meme başı kenarı veya koltukaltını kullanabiliyoruz. Ameliyatımız, kullanılan yere göre bir iz bırakacaktır.
  Ameliyatta bırakılan iz kalıcı olacaktır. İlk zamanlarda daha belirgin olsa da 1 yıl içerisinde belirsizleşecektir.

 • Kaç çeşit protez vardır?

  Günümüzde birçok çeşit implant (protez) bulunmaktadır. İçeriğine, kılıfının yapısına veya şekline göre sınıflandırılırlar. İçeriği silikon ya da salin olabilir. Günümüzde silikon içerikli protezler kullanılmaktadır. Kılıfının yapısı düz ya da pürtüklü olabilir. Şekli anatomik veya yuvarlak olabilir. Her seçeneğin kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.
  Size en uygun olan protezi birlikte belirleyebiliriz.

 • Meme protezi patlar mı?

  Yeni nesil meme protezleri oldukça sağlamdır ve delici-kesici bir aletle zarar görmediği takdirde bütünlüğü bozulmaz.

 • Protezim nereye yerleştirilecek?

  Protezler kas altına veya meme dokusu altına yerleştirilebilir. Burada önemli olan doğal sonuç elde edebilmek için size en uygun olan yeri belirlemektir. Her iki planın da avantaj ve dezavantajları vardır. Detaylı muayene sonrasında protezin nereye konulacağına birlikte karar verebiliriz.

 • Meme protezinin büyüklüğüne nasıl karar verilir?

  Memenizin boyutuna da sizin beklentileriniz doğrultusunda, meme tabanınızın ölçüsü alınarak, ameliyat öncesi muayenemizde karar verebiliyoruz.

 • Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır? Kaç saat sürer?

  Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1-1,5 saat sürer. İhtiyaç durumuna göre, memede kan ve serum birikmemesi için dren denilen negatif basınçlı tüpler kullanılması gerekebilir.

 • Ameliyattan sonra ne kadar hastanede kalırım? Ağrım olur mu? Ne zaman iyileşirim?

  Ameliyattan sonra 1 gece hastanede kalmanızı öneriyoruz. Ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilecek miktarda ağrınız olacaktır. Taburculuk sonrası ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik reçete ediyoruz. 7-10 gün istirahat etmenizi öneriyoruz. Ayrıca 6 hafta boyunca özel bir sütyen kullanmanız gerekir.

 • Ameliyatın sonucunu hemen görebilir miyim?

  Ameliyatın sonucunu anında görebilirsiniz ancak operasyona bağlı şişliklerin inmesi yaklaşık 1 ayı, memenin son şeklini alması 6-12 ayı bulacaktır.

 • Ameliyatın sonucu kalıcı mıdır?

  Ameliyatın sonucu kalıcıdır. Yeni nesil protezler ömür boyu kullanıma uygundur. Ancak zaman içerisinde gelişecek sarkmaya karşı ilerleyen yıllarda toparlama ameliyatı gerekebilir.

 • Ameliyatın riskleri nelerdir?

  Her ameliyatın riskleri vardır. Anesteziye veya ameliyata bağlı erken ya da geç komplikasyonlar olabilir.

  Ameliyata bağlı erken dönemde kanama, enfeksiyon ya da yara açılması gibi durumlar gözlenebilir. Memeler arası hafif derecede boyut ve şekil asimetrileri olabilir. Meme başında aşırı his veya hissizlik görülebilir. Bunlar genellikle geçici yakınmalardır.

  Bu ameliyata özgül olabilecek bir komplikasyon ise kapsül kontraktürüdür. Vücuda giren her yabancı cisim vücut tarafından bir kapsülle çevrelenir. Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber bazı durumlarda bu kapsül kalınlaşıp sertleşerek memede şekil bozukluğuna ve hatta ağrıya sebep olabilmektedir. Bu durumlarda ikinci bir cerrahi işlemle bu kapsülün temizlenmesi gereklidir.

  Kapsülle ilgili oluşabilecek bir diğer risk ise Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma (ALCL) gelişmesidir.  ALCL meme kanseri olmamakla birlikte bir çeşit lenf kanseridir. Direkt olarak meme protezinden kaynaklanmaz. Vücuda konulan herhangi bir yabancı cismin çevresinde oluşan kapsülden gelişebilir. Çok nadir bir komplikasyondur.

 • Meme protezi meme kanserine sebep olur mu?

  Meme protezlerinin meme kanseri gelişimini tetiklediği ya da sıklığını artırdığına dair bir bilimsel veri yoktur.

 • Meme protezi konan hastalarda görülen ALCL nedir?

  ALCL vücuda giren herhangi bir yabancı cismin çevresinde oluşan kapsül yapısının bir hastalığıdır. Çok nadir bir komplikasyondur. Meme kanseri ile karıştırmamak gerekir.

 • Meme büyütme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

  Meme protezlerinin emzirmeye bir etkisi yoktur.

 • Meme protezi çıkartılabilir mi?

  Meme protezleri elbette çıkarılabilir. Ancak protezin vücutta olduğu süreye bağlı olarak memede deformasyonlar oluşabilir.

tr_TRTR
× Bize Ulaşın
İnstagram ikonu

@drniluferbahadirli