Vajinoplasti

Vajinoplasti, kadın genitalinde vajinanın daraltılması işlemidir. Doğumlara veya yaşa bağlı olarak vajinanın genişlemesi sonucu rahatsızlık duyan hastalara vajinoplasti yapılabilir.
 • Ameliyat öncesi muayenede neler yapılır?

  Görüşmede genel sağlık durumunuz değerlendirilir. Mevcut hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar, geçirilmiş operasyonlar sorgulanır. Detaylı muayeneniz yapılır. İşlem yapılacak bölgedeki genişlik ve dokunun kalitesi değerlendirilir.

 • Vajinoplasti ameliyatı nasıl yapılır? Kaç saat sürer?

  Ameliyat genel anestezi altında veya spinal anestezi (belden uyuşturma) ile yapılır. Ortalama 1 saat sürer. Vajinanın arka duvarıından bir kesi yapılarak fazla mukoza uzaklaştırılır, kaslar sıkılaştırılır.

 • Ameliyattan sonra ne kadar hastanede kalırım? Ağrım olur mu? Ne zaman iyileşirim?

  Ameliyattan sonra, anestezinin etkisi tamamen geçtikten sonra, dilerseniz aynı gün taburcu olabilirsiniz. Vajinoplasti ameliyatlarında ağrı minimal düzeydedir. Taburculuk sonrası ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik reçete ediyoruz. 4-7 gün istirahat etmenizi öneriyoruz.

 • Ameliyatın sonucunu hemen görebilir miyim?

  Ameliyatın sonucunu anında görebilirsiniz.

 • Ameliyatın sonucu kalıcı mıdır?

  Ameliyatın sonucu kalıcıdır.

 • Vajinoplasti sonrası vajinamda tekrar genişleme olur mu?

  Ameliyat sonrası doğumlara bağlı olarak tekrar genişleme olması mümkündür.

 • Ameliyatın riskleri nelerdir?

  Her ameliyatın riskleri vardır. Anesteziye veya ameliyata bağlı erken ya da geç komplikasyonlar olabilir.

  Ameliyata bağlı erken dönemde işlem yapılan bölgelerde kanama ya da enfeksiyon gibi durumlar gözlenebilir. Bölgenin nemli bir bölge olması ve yara bakımının zorluğu nedeniyle yaralarda açılmalar olabilir. Bu açılmalar genellikle pansuman takibi ile kendiliğinden kapanmakla beraber, çok nadiren, yaranın aşırı ayrılmasına bağlı olarak ilave bir müdahale ile kapatılması gerekebilir. Özellikle sigara içenlerde bu riskler artar.

  Cinsel hayata dönüş için yaraların tamamen iyileşmesi gerekeceğinden, en az 6 hafta beklenmesi gerekmektedir.

tr_TRTR
× Bize Ulaşın
İnstagram ikonu

@drniluferbahadirli