Labioplasti

Labioplasti, kadın genitalinde iç dudaklardaki fazla dokunun uzaklaştırılmasıdır. Bu bölgedeki fazla doku, genital bölge hijyeninin sağlanmasında zorluğa sebep olabilir. Bu nedenle enfeksiyonlara yatkınlık olabilir. Ayrıca otururken ya da cinsel birleşme sırasında ağrıya sebep olabilir. Mayo/bikini giyildiğinde dışarıdan dikkat çekebilir ve son olarak estetik olmayan bir görüntüye sebep olabilir. Bu şikayetlerin biri ya da birkaçına sahip olan hastalara labioplasti yapılabilir.
 • Ameliyat öncesi muayenede neler yapılır?

  Görüşmede genel sağlık durumunuz değerlendirilir. Mevcut hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar, geçirilmiş operasyonlar sorgulanır. Detaylı muayeneniz yapılır. İşlem yapılacak bölgedeki deri fazlalığı ve dokunun kalitesi değerlendirilir. Her estetik ameliyat öncesi fotoğraflarınız çekilir ve ameliyattan hemen önce çizim yapılarak ameliyat planlaması yapılır.

 • Yara izim nerede olacak? Kalıcı mı olacak?

  Ameliyattan sonra izleriniz görünmeyecek kadar iyi iyileşecektir. Muayenemiz sırasında detaylı olarak bilgilendiriyoruz. Ameliyatta bırakılan iz kalıcı olacaktır. İlk zamanlarda daha belirgin olsa da 1 yıl içerisinde kabul edilebilir olacaktır.

 • Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır? Kaç saat sürer?

  Ameliyat genel anestezi altında veya spinal anestezi (belden uyuşturma) ile yapılır. Ortalama 1 saat sürer. İç dudaklardan bir kesi yapılarak fazla deri ve yağ dokusu uzaklaştırılır, dokular yeniden şekillendirilir.

 • Ameliyattan sonra ne kadar hastanede kalırım? Ağrım olur mu? Ne zaman iyileşirim?

  Ameliyattan sonra, anestezinin etkisi tamamen geçtikten sonra, dilerseniz aynı gün taburcu olabilirsiniz. Labioplasti ameliyatlarında ağrı minimal düzeydedir. Taburculuk sonrası ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik reçete ediyoruz. 4-7 gün istirahat etmenizi öneriyoruz.

 • Ameliyatın sonucu kalıcı mıdır?

  Ameliyatın sonucu kalıcıdır.

 • Labioplasti sonrası tekrar iç dudaklarımda sarkmam olur mu?

  Ameliyat sonrası tekrar sarkma olmasını beklemiyoruz.

 • Ameliyatın riskleri nelerdir?

  Her ameliyatın riskleri vardır. Anesteziye veya ameliyata bağlı erken ya da geç komplikasyonlar olabilir. Ameliyata bağlı erken dönemde işlem yapılan bölgelerde kanama ya da enfeksiyon gibi durumlar gözlenebilir. Bölgenin nemli bir bölge olması ve yara bakımının zorluğu nedeniyle yaralarda açılmalar olabilir. Bu açılmalar genellikle pansuman takibi ile kendiliğinden kapanmakla beraber, çok nadiren, yaranın aşırı ayrılmasına bağlı olarak ilave bir müdahale ile kapatılması gerekebilir. Özellikle sigara içenlerde bu riskler artar. Cinsel hayata dönüş için yaraların tamamen iyileşmesi gerekeceğinden, en az 6 hafta beklenmesi gerekmektedir.

tr_TRTR
× Bize Ulaşın
İnstagram ikonu

@drniluferbahadirli