Botoks

Botulinum toksini, Clostridium botulinum denilen bir bakterinin toksinidir. Bu toksin, sinir uçlarından kasların kasılmasını sağlayacak olan maddelerin salınmasını engelleyerek, kasın çalışmasına engel olur. Bu mekanizmayla, uygulandığı bölgede kasların hiç kasılmamasına veya az kasılmasına sebep olur. Bu etki tamamen uygulandığı sinire, dolayısıyla tek bir bölgeye spesifiktir.
 • Botoks hangi bölgelere uygulanabilir?

  Botoks ihtiyaca göre birçok bölgeye uygulanabilir. Alın, kaş ortası veya kaz ayağı bölgesindeki mimik kaslarına uygulanırsa, bu kasların o bölgede sebep olduğu kırışıklıkların önüne geçilmiş olunur. Ağız köşesindeki uygulamada, üzgün görüntünün önüne geçilebilir. Gülme ile ortaya çıkan dişeti görünürlüğü azaltılabilir. Boyun bölgesindeki bant görünümünün önüne geçilebilir. Çene kaslarına uygulanarak, diş sıkmalarının engellenebilir ya da hafifletilebilir. Ayrıca saçlı deride bazı noktalara uygulayarak, migren ağrılarının da şiddeti azaltılabilmekte, hatta bir kısım hastada atakların tamamen önüne geçilebilmektedir. Ayrıca koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanına uygulanarak, aşırı terleme problemi çözülebilir.

 • Kaç çeşit botoks vardır?

  Ülkemizde 3 adet FDA onaylı ürün bulunmaktadır: Botox, Dysport ve Nabota. Orijinal ürün kullanıldığı sürece, oldukça güvenlidirler. Her birinin uygulanma dozu farklıdır. Tecrübeli ve yetkin uygulayıcılar için ürünler arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır.

 • Botoks uygulaması nasıl yapılır?

  Öncelikle detaylı muayeneniz yapılır. Daha sonra sizin ihtiyacınız ve hekimin tercihi doğrultusunda uygulama planı yapılır. Her uygulama öncesinde mutlaka fotoğraflarınız ve videonuz çekilir. Daha sonra işlem yapılacak bölgeye lokal anestezik kremler sürülerek 20-30 dakika beklenir. İşlem microfine adı verilen çok ince iğneler kullanılarak yapılır. Bu şekilde uygulama ağrısız olarak gerçekleştirilir. Ağrıya duyarlılığı fazla olan kişilerde hafif bir yanma olabilir. Bu his birkaç saniyede geçer. Uygulama sonrasında 5-10 dk buz uygulaması yapılır. Etkisi 3-4 gün sonra hissedilmeye başlar ve tam oturması 10 günü bulur. 10 gün sonra yapılan kontrolde, gerekli olması durumunda rötuş işlemi yapılır.

 • Ne kadar botoks yapılacağına nasıl karar verilir?

  Öncelikle botoks yapılacak olan bölgenin detaylı muayenesi yapılır. Bu muayenede o bölgedeki uygulama yapılacak olan kasın gücüne ve sizin işlemden beklentilerinize göre, güvenli sınırlar içerisinde kalmaya özen gösterek, ne kadar botoks yapılacağına hekiminiz karar verir.

 • Botoks uygulaması sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

  İşlem sonrasında 2 saat kadar makyaj yapılması önerilmez. Aynı gün sauna, hamam gibi çok sıcak ortamlara girilmesi, yüze masaj yapılması ve çok eğilmesi önerilmez. Aynı gün ağır spor yapmaktan kaçınılmalıdır.

  Hasta ertesi gün normal hayatına dönebilir.

 • Botoks uygulamasının komplikasyonları nelerdir?

  Enjeksiyon bölgesinde minimal şişlik ve morluk olabilir. Genellikle 1 hafta içerisinde kendiliğinden geriler.

  Uygulama bölgesinde minimal asimetriler görülebilir. Bunlar genellikle rötuş esnasında düzeltilebilir. Nadiren üst göz kapağında düşüklük görülebilir. Damlalarla tedavi edilebilir. Botoks uygulaması sonrası oluşacak yan etkilerin tamamı geri dönüşlüdür.

 • Botoksun etkinliği ne kadar sürer?

  Botoksun etki süresi ortalama 4-6 aydır. Bu süre sonunda etki tamamen gider. Tekrar uygulama zorunluluğu yoktur. Etki istenildiği takdirde tekrar uygulanabilir. Ömür boyu kullanılabilir. Güvenlidir.

 • Botoks yaptırmaya kaç yaşında başlanabilir?

  Estetik botoks uygulaması için, tüm estetik işlemlerde olduğu gibi en az 18 yaşında olmak gerekir. Ancak çoğu kişi bu yaşlarda estetik botoksa ihtiyaç duymaz. İstirahat halinde hiç kırışıklığı olmayan, ancak mimik hareketleriyle kırışıklıkları oluşmaya başlamış kişiler, botoks uygulaması yaptırabilirler. Bu da yaklaşık 25-30 yaşlarında başlamaktadır.

  Terleme botoksu için de 18 yaşını doldurmuş olmanız önerilse de daha erken yaşlarda da uygulanabilir.

  Migren botoksu için yine aynı şekilde en az 18 yaşında olmanız önerilir.

tr_TRTR
× Bize Ulaşın
İnstagram ikonu

@drniluferbahadirli